ایران در یک نگاه

نام بین المللی:ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN
دولت: جمهوری اسلامی
پایتخت : تهران
زبان رسمی : فارسی
دین رسمی: اسلام
زبان های منطقه ای به رسمیت شناخته شده : آذری، كردی، مازندرانی، گیلكی، بلوچ و عربی
روز ملی : اول آوریل
مساحت : ۱,۶۴۸,۱۹۵ كیلو متر مربع
جمعیت:۷۶،۰۹۱ (برآورد ۲۰۱۱)
واحد پول: ریال
تولید ناخالص ملی: ۸۳۰/۰۵۸ میلیارد دلار
تراكم جمعیت : ۴۵ نفر در هر کیلومتر مربع

درباره ایران

ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقه خاورمیانه با ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربّع وسعت و بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۰ دارای حدود ۷۶٫۰۹۱ میلیون نفر جمعیت است.پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز سیاسی ایران، تهران است. ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه ‌است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود، که دو منطقه نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.
– مرتفع‌ترين نقطه ايران : قله دماوند با ۵۶۱۰ متر ارتفاع
– طولانی‌ترين رود: رود کارون با ۸۹۰ کيلومتر امتداد (تنها رود قابل کشتيرانی )
– بزرگ‌ترين درياچه : درياچه اروميه با ۴۸۶۸ کيلومتر مربع وسعت
– بزرگ‌ترين جزيره : جزيره قشم با ۱۴۹۱ کيلومتر مربع وسعت
اسلام دین رسمی، تشیّع مذهب رسمی و فارسی، زبان رسمی این کشور است. ایران به عنوان یک سرزمین و یک ملت، پیشینه‌ای کهن دارد و یکی از تاریخی‌ترین کشورهای جهان به‌شمار می‌رود.
ایران به واسطه قرار گرفتن در منطقه میانی اوراسیا موقعیتی راهبردی دارد. و از اعضای سازمان ملل متحد، جنبش عدم تعهّد، سازمان کنفرانس اسلامی، اوپک، سازمان اکو و چندین سازمان بین‌المللی دیگر است. ایران یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غربی آسیا است و جایگاه مهمی را در اقتصاد جهانی به دلیل در اختیار داشتن صنعت نفت، صنعت پتروشیمی، گاز طبیعی و خودروسازی برای خود به دست آورده ‌است.

آب و هوا

ایران از لحاظ آب و هوایی یکی از منحصر به فردترین کشورهاست. اختلاف دمای هوا در زمستان میان گرم‌ترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. داغ‌ترین نقطه زمین در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میلادی، در نقطه‌ای در کویر لوت ایران بوده ‌است. ایران از لحاظ بارندگی در سطح نیمه‌خشک و خشک است.

زبان

در ایران در مجموع حدود ۷۵ زبان و گویش رواج دارد و بزرگ‌ترین گروه‌های زبانی ایران را فارسی، ترکی آذربایجانی، کردی، ترکمنی، گیلکی، مازندرانی، خلجی، تالشی، لری، بختیاری، عربی، بلوچی، لکی، دیلمی، تاتی، ارمنی، آشوری، مندایی، گرجی، عبری، کلدانی و… تشکیل می‌دهند.
زبان رسمی و اداری ایران فارسی است. فارسی یکی از زبان‌های شاخه هند و اروپایی است. براساس اصل پانزدهم قانون اساسی ایران کتابهای درسی باید با این زبان و خط باشد، ولی استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

فرهنگ و مردم

ایران کشوری پهناور است و فرهنگ‌ ها، نژاد و زبان‌ های گوناگونی از دیرباز با هم زیسته‌‌اند که در عین یگانه بودن، زیبایی‌ های ویژه خود را نیز دارند. از همین‌ رو، سفر به هر بخشی از ایران تجربه‌ ای متفاوت و تازه است.
مردم ایران به مردمی صمیمی، میهمان نواز و صلح جو مشهور هستند. در ایران مذهب شیعه به عنوان مذهب غالب که شاخه‌ای از دین اسلام می باشد بین مردم مرسوم است. قبل از آن ایران دارای یک دین بود که زرتشت نامیده می‌شد. ایرانیان در مورد تاریخ و نژاد و قدمت کشورشان داوطلبانه و با اشتیاق صحبت میکنند و به تاریخ و نژاد ایران افتخار میکنند و اکثر این صحبتها شنیدنی می¬باشد. در ایران، مذهب رسمی بیشتر مردم مسلمان شیعه است و رتبه های بعدی متعلق به مسلمان اهل سنت، مسیحی (ارامنه و آشوریان)، یهودی و زرتشتی میباشد. پیروان این ادیان با یکدیگر همزیستی مسالمت آمیزی دارند.

پرچم‌

از سه‌ ردیف افقي مساوي‌ تشکيل شده که‌ رنگ‌ سبز در بالا، سفيد در وسط‌ و قرمز در پايين‌قرار دارد. آرم‌ ملي (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفيد قرار گرفته است‌.
کلمه الله اکبر با رنگ‌ سفيد و رسم‌ الخط عربي‌ ۱۱ مرتبه در طول لبه پايين ردیف سبز و ۱۱ مرتبه‌ در طول لبه بالاي ردیف قرمز تکرار گرديده است‌.

دولت و سیاست

نظام جمهوری اسلامی ایران حکومت کنونی ایران است که پس از پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ و در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۵۸، طی یک همه‌پرسی با رأی آری ۹۸٫۲٪ درصد از شرکت‎کنندگان تشکیل شد.
به دنبال سرنگونی نظام شاهنشاهی در ۲۲ بهمن در جریان انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ خورشیدی به رهبری روح‌الله خمینی حکومت جمهوری اسلامی در ایران شکل گرفت. این حکومت در ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ مورد همه‌پرسی قرار گرفت که ۹۸.۲ درصد شرکت‌کنندگان به آن رأی مثبت آری دادند. برابر قانون اساسی ایران، اصول حکومت جمهوری اسلامی ایران بر پایه «جمهوریت و اسلامیت» بنا شده ‌است.

صنایع و معادن

عمده‌ترین صنایع پیشرفته ایران عبارت‌اند از: صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نساجی، شیمیایی، غذایی، خودروسازی، سدسازی، الکتریکی و الکترونیکی و…
صنایع مهم دستی و سنتی ایران عبارت‌اند از: فرش و قالی، گلیم بافی و زیلو، منبت‌کاری، خاتم‌کاری و سفال‌گری.

صادرات

نفت، فرش، ميوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاويار، محصولات‌پتروشيمي، منسوجات، پوشاک، محصولات صنايع‌ غذايي‌.

واردات

ماشين آلات، صنايع‌ فلزي، مواد غذايي‌، دارويي‌، خدمات فني، فرآورده‌اي شيميايي‌.